רפאל אזרן

הסיפור שלי

נעים מאוד, אני רפאל, משורר בנפשי, שחקן במקצועי, בשלן מלידה ומדריך טיולים בספרד החל משנת 2015. אם הזדמן לכם לבקר בברצלונה, ישנו סיכוי סביר שדרכינו הצטלבו. המטיילים הרבים שטיילו איתי במשך השנים הדביקו לי את שם הבמה "רָפָאלוֹס".

אז מאיפה להתחיל, בראשית שנות האלפיים סיימתי את לימודיי ב"ניסן נתיב",
בחלוף עשור בו שיחקתי במסגרות שונות, בין היתר, בתיאטרון "אורנה פורת", קיבלתי החלטה אמיצה ששינתה את מסלול חיי ובשנת 2013 עברתי לברצלונה כדי להתמחות בתיאטרון פיזי. מקץ שנתיים אינטנסיביות של לימודי דיפלומה נדבקתי בחיידק ברצלונה. נשבתי בקסמיה של בירת קטלוניה וכל השאר היסטוריה.

בתום לימודיי התוודעתי במקרה (או שמא היה זה גורל) לעולם התיירות, זה התאים לי כמו כפפה ליד ומאז אני מעניק שירותי הדרכה לחברות שונות ובד בבד מדריך קבוצות פרטיות בקצב אחר, בסגנון שונה – סיורי בוטיק ונשמה בברצלונה והסביבה.

מלבד זאת אני כותב, עד כה יצאו תחת ידיי מחזה אחד ושלושה ספרי שירה, הרביעי בדרך! במקביל לעיסוקיי האמנותיים תמיד נמשכתי לחיי המטבח, בארץ עבדתי כטבח במסעדות רבות, האחרונה שבהן הייתה "אורנה ואלה" המיתולוגית. גם בברצלונה בישלתי במספר מסעדות ועם הזמן פיתחתי קונספט של אירועים קולינריים – מוסיקליים מלאי קסם וטעם שמתרחשים מעת לעת בביתי שבשכונת גרסיה היפה.

מה אני מציע?

לאחר שנות עבודה רבות וניסיון עשיר שרכשתי בענף התיירות על כל הסתעפויותיו השונות פיצחתי את הנוסחה שעובדת הכי טוב בשבילי – הדרכת קבוצות קטנות. מצאתי שזו הדרך האולטימטיבית דרכה יכול אני לבטא את כישוריי ולהעניק ללקוחותיי חוויה איכותית ואינטימית, כזו שתשאיר טעם של עוד. כשחקן אני נוטה לתבל את ההדרכה בנגיעות תיאטרליות ובקורט הומור, כמשורר אני מיטיב להשתמש בשפה ככלי כדי לספר את סיפורה של ספרד וכטבח אני שואף להתאים את התפריט בסיור הקולינרי לחיך הים תיכוני.

"להיות תייר ולהרגיש מקומי"

לצד ההסברים המעמיקים על ההיסטוריה המרתקת של המקום חשוב לי גם להנכיח את ההוויה הברצלונאית הסינגולרית האותנטית, זו שאי אפשר לקלוט דרך המרשתת, זו שלא תמצאו בשום מדריך טיולים. בהדרכתי אני מרבה לשזור אנקדוטות על ההווי המקומי, המרקם החברתי, הקצב הספרדי, הפוליטיקה העכשווית וכמובן שלל המלצות על הקולינריה הברצלונאית. 

למי זה מתאים?

הסיורים תחת מטרייתי מיועדים לאנשים שמחפשים לחוות את המקום בו הם נמצאים על כל גווניו, לכאלה שאוהבים לטייל, לחקור, לטעום, ללמוד, להחכים, להקשיב לסיפורים, הסברים ומיתולוגיות. כל מי שמוצא את עצמו בעניין – מוזמן בהחלט: קבוצות, משפחות, בודדים, זוגות אוהבים, או סתם חברים טובים שהתלכדו יחד לתא משפחתי אחד ומחפשים מדריך שיכיר להם את העיר. האמינו לי או לא – יש לי מה לחדש גם לאלה שכבר ביקרו פה בעבר

0 +

שנות ניסיון

0 +

מטיילים מרוצים

0 +

נקודות ייחודיות בעיר

0 +

סוגי סיורים

דברים נוספים שאני עושה

את מעט הזמן החופשי שנותר לי אני מנצל לכתיבה, נגינה, משחק ויצירה. אפשר לומר שדרכי האמנותית החלה "רשמית" בגיל חמש-עשרה עם הוצאתו לאור של ספרי הראשון, "שלך", (הוצאת 'סער'). בגיל שש-עשרה עברתי לפנימייה לאומנויות במצפה רמון, שם למדתי מוסיקה ותיאטרון. מכאן, ההמשך ל"ניסן נתיב" ת"א היה טבעי ומתבקש. לאחר שסיימתי את לימודי המשחק, שיחקתי במספר תפקידים בתיאטרון ובקולנוע, ובהמשך הדרך גם העליתי מחזה מקורי בשם "כל כלב בא יומו" ('צוותא' 2010). מקץ כמה שנים טובות וכמה שנים רעות, הוצאתי לאוויר העולם את ספרי השני "מטרו – שירים מחוץ לבית" ('ביטאון שירה' 2017) – שנכתב על מכשיר נייד, במטרו, בדרך משם לכאן. 

גם בברצלונה אני ממשיך להתגלגל בדרכיה של האמנות וטווה חוטים בין ברצלונה לישראל: באוקטובר 2018 הופעתי עם שיריי בספרדית ועברית ב Ateneu Barcelonès, בפסטיבל הספר העברי בברצלונה, ובאוקטובר 2020 חתמתי את Adret Fest (פסטיבל מוסיקה מקומי) עם מופע שירים מוסיקלי תיאטרלי המבוסס על ספרי השני. ספרי השלישי "הגירה פנימית" יצא בהוצאת 'עיתון 77', ינואר 2022, וכשמו כן הוא, אסופת שירים אישיים וחושפניים שמביטים יותר פנימה ופחות החוצה. 

שיריי מיטיבים לבטא את השבר בין המשפחה והבדידות, ובין חו"ל וישראל. עם זאת, יש בכתיבתי מידה לא מבוטלת של הומור ואירוניה, וברקע השירים נפרשת ההוויה הספרדית בכלל והברצלונאית בפרט.

המדיום הוא המסר

וידאו קליפ מתוך המופע "מטרו, שירים מחוץ לבית" בעברית וספרדית בברצלונה:

וידאו קליפ לשיר אחד עשר כוכביא:

וידאו קליפ לשיר "מדבר":

קרדיט לצלמים

Kevin Zammit

Itay Sharabani

Nave Aviani

Rafael babachanov

 

תודות לספקים 

Regev Sela Marketing Solutions 

השטיח המעופף

YES TV ISRAEL

CAL כרטיסי אשראי

Bilbao Berria Barcelona

דילוג לתוכן